Kategorie

Zmiany w rządzie. Sobotka odwołał Dienstbiera i Němečka.

Zmiany w rządzie. Sobotka odwołał Dienstbiera i Němečka.

W piątek 11 listopada premier Sobotka oświadczył, że dokona zmian w składzie rządu. Odejdą z niego Jiří Dienstbier i Svatopluk Němeček. Aktualnego ministra praw człowieka zastąpi poseł Socjaldemokratów – Jan Chvojka, a nowym ministrem zdrowia zostanie Miroslav Ludvik, obecny dyrektor motolskiego szpitala w Pradze. Zmiany osobowe nastąpią pod koniec listopada.

Niezadowolenie z wyników wyborów samorządowych Socjaldemokratów, coraz gorsze notowania w ostatnich badaniach preferencji wyborczych oraz zbliżające się wybory w Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej skłoniły Bohuslava Sobotkę do podjęcia konkretnych działań, które miałyby zapobiec utracie władzy w ugrupowaniu i w państwie. Wejście w ostatni kwartał 2016 r. oraz perspektywa zbliżających się wyborów parlamentarnych w 2017 r. sprawiają, że obecny premier Republiki Czeskiej znalazł się pod dużą presją polityczną i dokonuje szeregu podsumowań i decyzji. Jedną z nich jest zmiana na stanowiskach ministra praw człowieka i ministra zdrowia.

Mlada Fornta Dnes pisze, że Jiří Dienstbier należy do grona polityków, którzy mają słabą pozycję w rządzie i w ČSSD. Przed wyborami w 2017 r. pojawiła się potrzeba nie tylko nowej twarzy, ale też osoby o określonych kompetencjach. Dlatego zdecydowano się na trzydziestopięcioletniego prawnika, Jana Chvojka, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego podkomisji praw człowieka w Izbie Poselskiej i był autorem projektu Lex Babiš. Sam Dienstbier powiedział jednak czeskiej agencji prasowej, że nie ma sobie nic do zarzucenia i przyczyn swojego odwołania upatruje w polityce partyjnej, do której Sobotka ma pełne prawo: „Podczas mojej rozmowy z premierem przed tygodniem żadne zarzuty do mojej pracy nie miały miejsca. To zupełnie jasne, że jedyne przyczyny zmiany są partyjne, a ich słuszność czy legitymacja jest kwestią opinii” (ČTK 14.11.2016).

Tradycją zaś jest, że ministrem zdrowia zostaje liczący się dyrektor czeskiego szpitala. Proponowany przez Sobotkę Miroslav Ludvik jest szefem największej tego typu placówki w kraju. Posiada doświadczenie polityczne i menadżerskie, a szpital Motol zawdzięcza mu wyjście z poważnych problemów finansowych.

Wyniki ostatnich badań opinii publicznej pokazują, że w dalszym ciągu Socjaldemokraci znajdują się na na drugim miejscu, za partią ANO, a przewaga wynosi ponad 10 punktów procentowych (SANEP 7.11.2016).

 

 

Poparcie dla partii politycznych i zaufanie do członków rządu w listopadzie 2016 r.

Poparcie dla partii politycznych i zaufanie do członków rządu w listopadzie 2016 r.

Wyniki wyborów do Senatu z 7-8.10.2016

Wyniki wyborów do Senatu z 7-8.10.2016