Kategorie

Sobotka zaprasza swoich krytyków do walki o przywództwo w partii

Sobotka zaprasza swoich krytyków do walki o przywództwo w partii

Ludzie, którzy krytykują od tygodni przewodniczącego ČSSD, mają możliwość zmierzenia się z nim w wyborach na przewodniczącego partii. Tak oświadczył dziś w Pradze w obecności dziennikarzy premier i lider socjaldemokratów Bohuslav Sobotka.

Portal informacyjny Seznam.cz poinformował, że wezwanie Sobotki skierowane jest do konkretnych osób – posła Jeronýma Tejca i wojewody południowoczeskiego Jiříha Zimoli.

Po przegranych wyborach komunalnych Sobotka stał się obiektem krytyki ze strony Tejca i Zimoli. Wojewoda w zeszłym tygodniu oświadczył, że funkcja przewodniczącego partii i premiera powinny być rozdzielone, z uwagi na fakt, że szef rządu w ostatnim czasie błądzi i nie jest w stanie zatrzymać spadku notowań socjaldemokratów. Sobotka jednak uznał pomysł  za nonsensowny. Dyskusja o dalszym kierunku partii według niego powinna się odbyć w marcu na zjeździe socjaldemokratów, podczas którego też odbędą się wybory nowego przywództwa ČSSD.

Premier, po dzisiejszym spotkaniu podsumowującym z ministrem rolnictwa Marianem Jurečką z KDU-ČSL oświadczył, ze krytycy powinni podjąć rękawicę. „ČSSD jest przed zjazdem, jeśli niektórzy ludzie krytykowali przez te ostatnie tygodnie przewodniczącego, mają możliwość kandydować, nie chować się, wziąć odpowiedzialność i wyłożyć kawę na ławę”, powiedział czeskiej agencji prasowej Sobotka.

Tejc ma kandydować na stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego ČSSD, w poniedziałek poparł go miejski komitet wykonawczy socjalnych demokratów w Brnie. Na przewodniczącego partii kandydować nie chce. Do walki z Bohuslavem Sobotką o funkcje kandydata na przewodniczącego ČSSD nie zgłosił swojego udziału jeszcze żaden z kandydatów.

Jan Chvojka zatwierdzony na stanowisku ministra praw człowieka

Jan Chvojka zatwierdzony na stanowisku ministra praw człowieka

Poparcie dla partii politycznych i zaufanie do członków rządu w listopadzie 2016 r.

Poparcie dla partii politycznych i zaufanie do członków rządu w listopadzie 2016 r.