Jan Chvojka zatwierdzony na stanowisku ministra praw człowieka

Jan Chvojka zatwierdzony na stanowisku ministra praw człowieka

Rząd Bohuslava Sobotki zatwierdził propozycję mianowania Jana Chvojki na stanowisko ministra praw człowieka, równych szans i legislacji. Następca ministra Dienstbiera został oficjalnie zatwierdzony 5 grudnia na posiedzeniu rządu.

W ostatnim roku rządów czeka go sporo ważnych zadań, informuje rząd w komunikacie. Chodzi między innymi o koordynację polityki państwa w ramach rozwiązywania problemów osób zamieszkujących marginalizowane obszary i dalszy rozwój działalności rządowej Agencji Socjalnego Włączania. Najmniej nadzorowana jak dotąd była współpraca z pozostałymi ministrami w zakresie szybkiego przedłożenia ustawy o mieszkaniach socjalnych czy przeforsowanie prawa o Najwyższym urzędzie kontroli. Chvojka powinien również nawiązać współpracę z ministrem kultury w sprawie chlewni w Letech, położonej częściowo się na terenie byłego obozu koncentracyjnego, niedaleko miejsca i pomnika upamiętniającego holocaust czeskich Romów.

Jan Chvojka od razu przedstawił też trzy projekty zmian w prawie, w tym propozycję zmiany konstytucji, która umożliwiałaby szybsze i bardziej elastyczne wysyłanie żołnierzy za granicę.  

Nowy minister urodził się w 1980 r., jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. W 2007 r. wstąpił do Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej. Aktualnie jest przewodniczącym komitetu wykonawczego partii w województwie pardubickim. Od 2010 r. zasiada w Izbie Poselskiej z ramienia socjaldemokratów, a przed mianowaniem na ministra, sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu mandatów i immunitetów oraz był członkiem Komitetu konstytucyjno-wyborczego. W wyniku wyborów komunalnych w 2016 r. został radnym województwa pardubickiego.

 

Czesi coraz bardziej zadowoleni z życia

Czesi coraz bardziej zadowoleni z życia

Sobotka zaprasza swoich krytyków do walki o przywództwo w partii

Sobotka zaprasza swoich krytyków do walki o przywództwo w partii