Zatrudnienie w policji wzrośnie

Zatrudnienie w policji wzrośnie

W dzisiejszym programie telewizyjnym Václava Moravca szef czeskiej policji Tomáš Tuhý powiedział, że w przyszłym roku zatrudnionych zostanie dodatkowych 1100 policjantów. Ogólna koncepcja rozwoju policji do roku 2020 przewiduje wzrost zatrudnienia o 4000 funkcjonariuszy. 1500 z nich wejdzie w skład policji zagranicznej i jest to dwa razy więcej niż przewidywał projekt odrzucony przez rząd z początku roku.


Liczba 39 497 policjantów z zeszłego roku zostanie zwiększona do 44 000. Podczas gdy poprzedni materiał obejmował tylko z ogólne dane, obecny ma rozpisane liczby na poszczególne lata, zaznaczył Tuhý. Największy boom miałby przypadać na lata 2017-2018, kiedy liczba ta osiągnie ponad 1000 policjantów. Potem będzie już stopniowo spadać, w roku 2020 przybędzie już tylko 600 funkcjonariuszy.


Zwiększenie zatrudnienia w policji jest spowodowane nowymi potrzebami, jak na przykład przestępczość w internecie czy groźba terroryzmu, dodał Tomáš Tuhý. Najwięcej nowych członków miałaby zyskać policja porządkowa i kryminalna. Według koncepcji łącznie byłoby to 2410 nowych specjalistów w tych dziedzinach.


Zatrudnienie w policji zagranicznej zostałoby zwiększone o 1500 ludzi i byłoby podyktowane względami obecnie obserwowanego kryzysu migracyjnego. Do tej pory planowano tylko 740 takich funkcjonariuszy, którzy mieliby wzmocnić kontrolę pobytu cudzoziemców w Republice Czeskiej. Według szefa policji konieczna jest odpowiednia kontrola czeskiego terytorium w związku z obecnością miliona uchodźców w Niemczech. Dopiero gdy uzyskana zostanie ochrona, będą oni mogli swobodnie przemieszczać się w obrębie strefie Schengen.


W styczniu rząd przerwał debatę o strategii czeskiej policji z powodu wątpliwości ministra finansów Andreja Babiša z partii ANO. Nie był za nakładami rzędu 8,3 miliarda koron. Tuhý dziś twierdził, że na ustalenie szczegółowej koncepcji spotkał się nie tylko z ministrem spraw zagranicznych Milanem Chovancem, ale również z wicepremierem Babišem.


Policyjna strategia będzie najpierw dyskutowana odpowiednio przez poselskie i senackie komisje, a potem miałaby wrócić jako temat rozmów gabinetu Sobotki. Szef policji zapowiedział, że rząd zajmie się tym w maju.

 

Kryzys populistycznej koalicji Świt-Blok przeciwko islamowi

Kryzys populistycznej koalicji Świt-Blok przeciwko islamowi

Czesi wyślą nadzwyczajną pomoc humanitarną do Syrii

Czesi wyślą nadzwyczajną pomoc humanitarną do Syrii