Premier Sobotka spotkał się z czeską społecznością w USA

Premier Sobotka spotkał się z czeską społecznością w USA

W trakcie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych premier Bohuslav Sobotka spotkał się z delegacją czeskiej społeczności, zamieszkującą stan Minnesota. Rozmawiał również w gubernatorem tego stanu i zaprosił go do Republiki Czeskiej.

Podczas inaugaracji zjazdu, Bohuslav Sobotka powiedział, że: „Amerykański Sokół jest niezwykle ważny dla utrzymania tożsamości czeskiej i naszego dziedzictwa kulturalnego, doceniam wszystkich, którzy tę ideę wspierają”. To właśnie w siedzibie organizacji „Sokół” doszło do spotkania przedstawiciela czeskiego rządu z delegacją Czechów zamieszkującymi obszar Minnesoty, którzy liczą 85 tys. osób. Budynek zaś uchodzi za jeden z najstarszych tego typu w samych Stanach Zjednoczonych. „Sokół” obecnie stanowi ruch promujący wychowanie fizyczne, ale sięga swoimi korzeniami do końca XIX w. Jest jedną z najliczniejszych organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Republice i działa również poza jej granicami.  Promuje nie tylko sport i aktywność ruchową, ale także działania z zakresu kultury czeskiej.

Podczas spotkania premier Sobotka podkreślił, że relacje między Republiką Czeską a Minnesotą, zamieszkiwaną przez czeską społeczność od 150 lat nie są tylko kwestią przeszłości, ale silnie oddziałują na współczesność w obszarach nauki, badań, zdrowia, czy wymiany studentów. To właśnie w Minnesocie mieści jeden z najsławniejszych amerykańskich szpitali – Mayo Clinic – która od kilku lat współpracuje ze szpitalem uniwersyteckim im Św. Anny w czeskim Brnie. Amerykański środkowy zachód powszechnie uważany jest za naturalne centrum czeskiej imigracji w XIX w. Do dziś na jego obszarze istnieje miasto o nazwie Nowa Praga (New Prague) i mniejsze, pierwotnie czeskie osady Třeboň, Budějovice, Beroun lub Veseli. Na spotkaniu z premierem pojawiło się ponad dwustu przedstawicieli czeskiej diaspory w USA.

Bohuslav Sobotka został zaproszony na występy zespołów folklorystycznych. Odznaczył też medalem im. Karla Kramarza, znanego w przeszłości lekarza z Minneapolis i byłego czechosłowackiego konsula honorowego - Charles’a Prosheka. Proshek, którego dziadkowie przeprowadzili się do USA, urodził się w 1893 r. i ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Minneapolis. Podczas pierwszej wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wyjazdu na Syberię, gdzie chciał pomagać czechosłowackim żołnierzom. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, w 1928 r. został honorowym konsulem Czechosłowacji. Podczas drugiej wojny światowej wraz ze swoją żoną pomógł 50 studentom uniknąć okupacji nazistowskiej i ukończyć studia w USA. W 1948 r. w ramach protestu przeciw komunistycznemu zamachowi stanu w Czechosłowacji zrzekł się funkcji konsula.

Sobotka spotkał się także z gubernatorem Minnesoty Markiem Daytonem. Poruszył kwestie współpracy gospodarczej i zaprosił amerykańskiego polityka wraz z delegacją przedsiębiorców do Republiki Czeskiej.

Demonstrujący przeciwko chińskiemu reżimowi skarżą się na działania policji

Demonstrujący przeciwko chińskiemu reżimowi skarżą się na działania policji