Premier Sobotka wziął udział w obchodach rocznicowych na Uniwersytecie Karola w Pradze

Premier Sobotka wziął udział w obchodach rocznicowych na Uniwersytecie Karola w Pradze

W czwartek 12 maja w auli uczelnianego budynku Karolinum szef rządu Bohuslav Sobotka uczestniczył w uroczystym zgromadzeniu przedstawicieli Uniwersytetu Karola oraz innych uniwersytetów z Europy i świata, z okazji 700. rocznicy urodzin Karola IV.


„Karol IV uczynił z czeskich ziemi centrum swojej polityki, ponieważ na ówczesnej mapie politycznej były silne i zdecydowanie nie małe. Na jego sukces składała się umiejętność strategicznego rządzenia, zdolność planowania i widzenia przyszłości o krok dalej niż jest dostrzegalna w trakcie jednego ludzkiego żywota. Każdy okres wnosi do historii własne postacie. Jeśli my, w dobie licznych wyrazów kryzysów naszego kontynentu, zobaczymy w Karolu IV w pierwszorzędnego Europejczyka, odniesiemy się do dzisiejszych czasów ze wsparciem i odpowiedzialnością.”, powiedział w swoim wystąpieniu premier Bohuslav Sobotka.


Uczestników zgromadzonych na uroczystości powitał w imieniu przedstawicieli uniwersytetów z Europy i świata rektor genewskiego uniwersytetuYves Flückiger. Historyk sztuki prof. Jiří Kuthan zwrócił uwagę w swoim przemówieniu na spuściznę Karola IV w historycznych kontekstach oraz na jego znaczenie dla państwa czeskiego i samej uczelni.


Karol IV był jedenastym królem w czeskiej monarchii i rządził nią jako Karol I w latach 1346-1379. Był też królem rzymsko-niemieckiem w latach 1346-1355, a od roku 1355 – cesarzem rzymskim. Pochodził z dynastii Luksemburgów. Był pierwszym czeskim królem, który został też cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego.


Uniwersytet Karola założono w 1348 r. i należy on do grona najstarszych uniwersytetów na świecie. Obecnie liczy 17 wydziałów i jest jednym z najbardziej wydajnych instytucji naukowych w Republice Czeskiej. Uczelnia zatrudnia blisko 8000 ludzi, w tym ponad 4600 akademickich i naukowych pracowników. Uniwersytet Karola zalicza się do pięciu europejskich uniwersytetów cieszących się największym zainteresowaniem zagranicznych studentów odbywających swoje studia w Pradze w ramach programu Erasmus.

 

Nowe pomysły na rozwiązanie kryzysu służby zdrowia

Nowe pomysły na rozwiązanie kryzysu służby zdrowia

Partia Morawianie protestuje przeciwko nazwie Czechia

Partia Morawianie protestuje przeciwko nazwie Czechia