Poparcie dla partii politycznych w maju 2016 r.

Poparcie dla partii politycznych w maju 2016 r.

Z najnowszego sondażu czeskiego Centrum Analiz i Badań Empirycznych SANEP wynika, że partie koalicji rządzącej, a więc ruch ANO ministra finansów Andreja Babiša i partia socjaldemokratyczna premiera Sobotki (ČSSD) nadal prowadzą pod względem hipotetycznego poparcia wyborczego. W stosunku do poprzednich wyników, wzrósł odsetek zwolenników partii ANO, spadło natomiast poparcie dla ČSSD.


Sondaż pokazuje, że aktualnie prowadząca partia ANO, po poprzednim spadku poparcia w kwietniu, wzmocniła swoją pozycję i gdyby wybory odbywały się w maju, otrzymałaby poparcie 22,6% wyborców. Wzrost od kwietnia wyniósł 1,7 punktu procentowego.
Druga w kolejności znalazła się partia ČSSD, która otrzymała poparcie 18,4 % wyborców, a w porównaniu z kwietniowym, zmniejszyła swoje notowania o 2,5%.


SANEP twierdzi, że sprawa lidera ruchu ANO i ministra finansów Andreja Babiša znana w mediach czeskich jako „afera Bocianiego gniazda”, rzucająca podejrzenia o nieuczciwość w pozyskiwaniu dotacji przez holding należący do Babiša, była głównym powodem spadku poparcia dla ANO w kwietniu. Aktualnie Bocianie gniazdo jest uznawane przez wyborców ANO jako efekt uboczny bieżących problemów socjaldemokratów, którzy odmawiają wbrew prawomocnej i wykonawczej decyzji sądu zapłacenia adwokatowi Zdeňkowi Altnerowi kwoty 337 milionów koron za reprezentowanie partii w jednej ze spraw o majątek.


Badacze z SANEP wyjaśniają spadek poparcia dla socjaldemokratów i wzrost dla ANO tym, że w rzeczywistości zwykły człowiek nie może pozwolić sobie na ignorowanie decyzji sądów i urzędów, a nierespektowanie ich przez ČSSD w sprawie „Altner” może mieć fatalne skutki w zbliżających się wyborach samorządowych. Wśród wyborców ANO paradoksalnie, może dojść do załagodzenia w aferze Bocianiego gniazda i zwrotu rozczarowanych wyborów ČSSD w kierunku partii ANO pod władzą Andreja Babiša. SANEP prognozuje, że w perspektywie długofalowej wspomniane afery, dotyczące dwóch najsilniejszych partii związanych umową koalicyjną, mogą spowodować ogólny spadek zaufania i poparcia dla ANO i ČSSD, a w następstwie wyborcy mogą upatrywać alternatyw wśród bardziej radyklanych partii czy ruchów.


Trzecią najsilniejszą partią w maju była ponownie Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSČM), ciesząca się obecnie przychylnością 14,3% wyborców. Czwartą w tej kolejności partią okazała się Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z 11%, która poprawiła swoje notowania w stosunku do wyników kwietniowych, o 0,1 punktu procentowego. Partia Chrześcijańsko-Ludowa (KDU) cieszy się aktualnie poparciem 6,2%, co stanowi wzrost o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do wyników SANEP z zeszłego miesiąca.


Szóstą i ostatnią partią, która w maju przekroczyła pięcioprocentowy próg, niezbędny do uzyskania mandatu w czeskiej Izbie Poselskiej, jest TOP 09 z poparciem 6,1%. Partia księcia Schwarzenberga poprawiła notowania z kwietnia o 0,8 punktu procentowego.


Pozostałe partie polityczne nie przekroczyły bariery 5% w niniejszym sondażu, a więc nie uzyskałyby mandatów w czeskim parlamencie, gdyby wybory odbywały się w maju. Blisko tej granicy znaleźli się Wolni (Svoboní) z wynikiem 4,5%, którzy stanowią obecnie pewną alternatywę w prawicowym skrzydle czeskiego systemu partyjnego.


Czteroprocentową granicę przekroczyła z wynikiem 4,3% partia Tomia Okamury SPD, która obecnie zmaga się z problemami silnej konkurencji partii Świt-Narodowa Koalicja (Úsvit), niegdyś macierzystego ugrupowania Okamury. Sam Świt aktualnie popiera 2,8% wyborców, co stanowi spadek o 1,9 punktu procentowego w porównaniu z wynikami w kwietniu. Piraci cieszą się przychylnością 3,6% wyborców a Burmistrzowie i Niezależni (STAN) – 0,6%.

Frakwencja wyborcza wyniosłaby w maju 2016 r. 53,8%. Poniżej znajduje się też graficzna interpetacja wyników sondażu w odniesieniu do liczby potencjalnych mandatów w czeskiej Izbie Poselskiej, która liczy 200 miejsc.

Źródło: SANEP.cz

Źródło: SANEP.cz

źródło: SANEP.cz

źródło: SANEP.cz

Źródło: SANEP.cz

Źródło: SANEP.cz

Posłowie przegłosowali weto prezydenta Zemana do ustawy o szkolnictwie

Posłowie przegłosowali weto prezydenta Zemana do ustawy o szkolnictwie

Nowe pomysły na rozwiązanie kryzysu służby zdrowia

Nowe pomysły na rozwiązanie kryzysu służby zdrowia