Rządowy projekt ustawy antynikotynowej trafił ponownie do Izby Poselskiej

Rządowy projekt ustawy antynikotynowej trafił ponownie do Izby Poselskiej

Rząd jednomyślnie zatwierdził nową ustawę antynikotynową, kierując ją do ponownego głosowania w Izbie Poselskiej. Najnowsza wersja zakazywałaby palenia papierosów w restauracjach, z wyjątkami dla fajek wodnych i papierosów elektronicznych.

Nadzieję na uchwalenie przez parlamentarzystów ustawy po poprawkach wyraził w poniedziałek sam premier Sobotka na twitterze, tuż po zatwierdzeniu projektu na posiedzeniu rządu.  Jeszcze w piątek zaś oznajmił, że mimo porażki w Izbie Poselskiej chciałby w dalszym ciągu przeforsowania tej ustawy, w związku z czym polecił ministerowi zdrowia Svatoplukowi Němečkowi pracę  nad jej nową treścią.

„Pan minister poprawi ustawę tak, by uwzględniała wszystkie projekty po zmianach, które w środę przeszły przez Izbę”, mówił Sobotka. Jedyny projekt, który nie został przez Němečka włączony do jego prac, pochodził od Marka Bendy z ODS. Proponował on, aby właściciele mogli organizować w swoich restauracjach specjalne palarnie.

Rząd skierował w ten sposób po raz kolejny do Izby Poselskiej projekt ustawy, którego pierwotna wersja została odrzucona przez posłów w zeszłym tygodniu. Najbardziej uderzającym faktem w tej sprawie była niejednomyślność posłów z koalicyjnej partii ANO. Przez wątpliwości kilku z nich, dotyczące właśnie pomysłu osobnych palarni w lokalach gastronomicznych, projekt upadł. Koalicyjni partnerzy skarżyli się też na powracającą groźbę zerwania umowy koalicyjnej ze strony ruchu ANO i mówili o jej uległości wobec lobby tytoniowego.

Na posiedzeniu rządu w miniony piątek koalicjanci wyjaśnili sobie stanowiska, których rozbieżność spowodowała odrzucenie ustawy podczas środowego głosowania. Sobotka po zakończeniu spotkania powiedział dziennikarzom, że koalicja podejmie próbę przyspieszenia przeforsowania ustawy. Do negocjowania ostatecznej wersji nowej ustawy przygotowano dwieście propozycji zmian, z którymi miał się zapoznać podczas weekendu minister zdrowia.  

Premier Sobotka w oświadczeniu na stronie internetowej rządu wyraził swoją radość z faktu przedłożenia mu przez ministra zdrowia projektu ustawy antynikotynowej, co umożliwi przyspieszenie wznowienia dalszych negocjacji. Wyjaśnił, że projekt przypomina w swoim brzmieniu ten, który przeszedł w trzecim czytaniu podczas obrad Izby Poselskiej, ale bez sugestii posła Bendy. Sobotka pisze również, że projekt zatwierdzony w dniu dzisiejszym przez jego zespół, jest jednym z podstawowych priorytetów programu, które wyznaczyły sobie partie zawiązując współpracę koalicyjną. Premier wyraził również nadzieję, że parlament będzie na tyle silny, by stawić czoła lobby tytoniowemu i głosowaniem wesprzeć zdrowie publiczne wbrew interesom politycznym.

 

Rekordowy budżet na naukę w 2017 r.

Rekordowy budżet na naukę w 2017 r.

Posłowie przegłosowali weto prezydenta Zemana do ustawy o szkolnictwie

Posłowie przegłosowali weto prezydenta Zemana do ustawy o szkolnictwie