Zieloni rozpoczęli kampanię na rzecz poprawy warunków pracy na poczcie

Zieloni rozpoczęli kampanię na rzecz poprawy warunków pracy na poczcie

Partia Zielonych zapoczątkowała kampanię wspierającą listonoszy i pracowników poczty, która ma na celu zaprzestanie aktywnemu oferowaniu produktów finansowych na poczcie. W tym roku Poczta Czeska ma wybrać bank, z którym podpisze umowę o dziesięcioletniej współpracy. Z tej okazji zieloni wezwali ministra spraw wewnętrznych i dyrektora generalnego spółki, aby zaprzestali działań akwizycji usług finansowych przez pracowników poczty wobec jej klientów.

„Pocztowiec to nie agent ubezpieczeniowy” (cz. Pošťák není pojišťovák) – z takim hasłem Zieloni ruszyli do kampanii, która zakłada polepszenie warunków pracy zatrudnionych w spółce państwowej, jaką jest Poczta Czeska

Monika Horáková z prezydium Partii Zielonych tłumaczy, że nie chodzi tylko o przeszkadzanie klientom poczty, ale również o twarde mechanizmy przymusu, którym podlegają pracownicy poczty. W internetowym komunikacie zachęca do składania podpisów pod petycją skierowaną do ministra spraw wewnętrznych i dyrektora Poczty. „[…] Zieloni wzywają wszystkich, którym nie jest obojętna sytuacja w Poczcie Czeskiej, by podpisali się pod apelem na stronie internetowej www.postaknenipojistovak.cz”, czytamy.

Na stronie kampanii regularnie mają ukazywać się też świadectwa pracowników poczty, związane z trudnościami, które napotykają osoby zatrudnione w Poczcie Czeskiej na co dzień oraz z wpływem wywieranym przez produkty finansowe na ich życie.

Zieloni podają, że dochody Czeskiej Poczty wzrosły w 2015 r. do 20,26 miliardów koron, z czego 1,5 pochodzi ze sprzedaży usług bankowych i ubezpieczeniowych. Partia zastrzega też, że nie krytykuje samej obecności tych produktów na poczcie, ale sprzeciwia się aktywności w oferowaniu ich przez pracowników spółki państwowej. Przekonują, że taka praktyka wpływa negatywnie również na poziom usług Czeskiej Poczty, która z założenia w pierwszej kolejności ma służyć obywatelom, a nie zarabiać na swojej działalności.

Partia potrzebuje 2 tysięcy podpisów, aktualnie zebrano 869. Czescy Zieloni umożliwili składanie takich podpisów przez stronę Postaknenipojistovak.cz, na której opublikowali wezwanie. Ponadto na stronie znajduje się też prośba do przesyłania Zielonym wspomnianych świadectw odnoszących się do pracy w na poczcie i doświadczeń z oferowaniem produktów z branży finansowej podczas wykonywania podstawowych obowiązków.

Pod apelem podpisała się członkini prezydium partii Monika Horáková oraz obecny przewodniczący partii Matěj Stropnický, a także senatorzy z jej ramienia, Ivana Cabrnochová i Václav Láska.

Poparcie dla partii politycznych w czerwcu 2016 r.

Poparcie dla partii politycznych w czerwcu 2016 r.

Firma tytoniowa przelała pół miliona koron na konto partii ANO

Firma tytoniowa przelała pół miliona koron na konto partii ANO