Czechia oficjalną skróconą nazwą Republiki Czeskiej w bazach danych ONZ

Czechia oficjalną skróconą nazwą Republiki Czeskiej w bazach danych ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła już oficjalnie angielską nazwę dla Republiki Czeskiej. Jest nią wspominana wcześniej Czechia. Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Michaela Lagronová potwierdziła portalowi iDNES ten fakt, podkreślając też, że nie wypływa z niego konieczność używania tej skróconej formy nazwy Republiki.

Oficjalne bazy danych ONZ wprowadziły skróconą nazwę Republiki Czeskiej 5 lipca. Poprzedziła ją notyfikacja ministerstwa spraw zagranicznych. Lagronová powiedziała portalowi iDNES, że w rzeczywistości nie doszło do wielkich zmian, a w dalszym ciągu można używać też nazwy Czech Republic. Nowością jest jedynie fakt, że krótsza forma została skodyfikowana w języku angielskim, podobnie jak używano dotąd krótkich wariantów w innych językach, przykładowo Tschechien w języku niemieckim.

Skrócenie nazwy Czechia wywołało dyskusję miedzy jej zwolennikami i przeciwnikami, o której pisała już Czeska Polityka, miedzy innymi przy okazji protestu partii morawskiej. Według ministerstwa poprawność tego wariantu potwierdził Instytut Języka Czeskiego Czeskiej Akademii Nauk. Minister Lubomír Zaorálek już wcześniej dodał, że „była zgoda na to, by ministerstwo miało informować o tym, aby nazwy były w bazach danych, ponieważ dochodzi do deformacji i przekręceń”.

Przeciwko nazwie Czechia wystąpiła minister rozwoju regionalnego Karla Šlechtová, według której Republika Czeska mogłaby dostać z UE miliard koron przeznaczonych na promocję nazwy Czech Republic. Premier Bohuslav Sobotka zaś uznał te obawy za zbędne, zwracając uwagę na fakt, iż nie doszło do żadnej zmiany nazwy państwa. Nadal jest nią Czech Republic, w skrócie Czechia.

 

Ponad połowa Czechów chce wystąpienia Republiki Czeskiej z Unii

Ponad połowa Czechów chce wystąpienia Republiki Czeskiej z Unii

Prezydent na pierwszym miejscu w rankingu zaufania

Prezydent na pierwszym miejscu w rankingu zaufania