Preferencje wyborcze w sierpniu 2016

Preferencje wyborcze w sierpniu 2016

Obecnie największym poparciem, a zarazem prowadzeniem w sondażu cieszy się ruch ANO.  W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, poparcie dla partii ministra finansów wzrosło o 1,1 punktu procentowego. Gdyby wybory odbywały się w sierpniu, na ANO głosowałoby 23,9% wyborców.

Druga ČSSD, która aktualnie zyskałaby poparcie 19,1% wyborców, w porównaniu do lipcowego sondażu SANEP straciła 2,1 punktu procentowego.

Podczas gdy w ostatnich miesiącach ruch ANO słabł, a ČSSD rosła w siłę, w sierpniu obserwujemy odwrót od tej tendencji. Za ponowny wzrost poparcia dla ruchu i spadkami dla socjaldemokratów może odpowiadać stanowisko głównych reprezentantów dwóch najsilniejszych partii wobec kwestii uchodźców, która ponownie zaczyna odgrywać znaczącą rolę po ostatnich zamach terrorystycznych. Znaczna część wyborców ulega eskalującym opiniom mediów i liderów politycznych o UE, NATO, USA czy Rosji. Zmiany w poparciuu dwóch największych konkurentów – a zarazem partnerów koalicyjnych – pokazują, że jest ono chwiejne i zdecydowanie nie można liczyć na bezkrytyczny i w pełni oddany elektorat. Stwierdzenie to można odnieść zarówno do dwóch największych partii, jak też do całego politycznego spektrum.

Trzecią najsilniejsza partią jest w dalszym ciągu partia komunistyczna (KSČM), która przez stratę 0,2 punktu procentowego, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, cieszy się poparciem 13,4% głosów.

Czwartym najsilniejszym ugrupowaniem w sierpniu okazała się Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z 11,2% głosów.

Ludowcy (KDU-ČSL) mogliby liczyć na 6,3% głosów, a odsetek ten jest identyczny w porównaniu do zeszłomiesięcznego wyniku tej partii.

Ostatnim ugrupowanie, które przekroczyłoby pięcioprocentowy próg wyborczy jest partia TOP 09 Karela Szwarcenberga. Do Izby Poselskiej dostałaby się z poparciem 6,1% wyborców. Wynik TOP 09 jest lepszy o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do wyników badania z zeszłego miesiąca.

Poza granicą 5% znajdują się Partia Demokracji Bezpośredniej Tomia Okamury (SPD), która podobnie jak Partia Wolnych dostałaby 4,7% głosów. SANEP zauważa, że SPD podoba się lewicowo zorientowanym wyborcom, którzy utożsamiają się zwłaszcza z antyuchodźczą i eurosceptyczną retoryką Tomia Okamury. Wolni zaś przyciągają wyborców prawicowych, poszukujących stałego punktu w prawicowym spektrum.

Piraci cieszą się poparciem 4,2% wyborców, co oznacza że o 0,2 punktu procentowego polepszyli swoje notowania.

Najniższe poparcie odnotowane w sierpniu przez SANEP osiągnęły Świt-Narodowa Koalicja – 1,4% głosów oraz Burmistrzowie, na których chciałoby głosować 0,5% wyborców.

Według aktualnych deklaracji, frekwencja wyborcza w sierpniu wyniosłaby 54,1%. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-17 sierpnia.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o konflikcie interesów, która ogranicza jednoczesną działalność w polityce i biznesie

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o konflikcie interesów, która ogranicza jednoczesną działalność w polityce i biznesie

Sobotka: Nie chcemy tu silnej wspólnoty muzułmańskiej

Sobotka: Nie chcemy tu silnej wspólnoty muzułmańskiej