Rząd uchwalił budżet na 2017 rok

Rząd uchwalił budżet na 2017 rok

Na wczorajszej konferencji prasowej gabinet Bohuslava Sobotki, podsumował prace nad uchwalonym przyszłorocznym budżetem. Rząd przewidział 1249,3 miliardy koron wpływów i 1309,3 miliardów wydatków. W budżecie zostały wzięte pod uwagę zapowiadane priorytety władz, między innymi podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników sektora państwowego, waloryzacja pensji, wsparcie inwestycji i wzmocnienie bezpieczeństwa.

Deficyt budżetowy w 2017 r. ma wynieść 60 miliardów koron, czyli o 10 miliardów mniej niż zakładano w budżecie na 2016 r. Rząd chce go systematycznie obniżać, by nie miał wpływu na wzrost gospodarczy i działanie służb publicznych, takich jak szkoły czy służby socjalne - czytamy na stronie internetowej rządu.

„Mocno wierzę, ze projekt budżetu na 2017 rok znajdzie należyte poparcie w ramach partii koalicji w Parlamencie Republiki Czeskiej i u prezydenta republiki tak, by uchwalone postanowienia mogły zacząć obowiązywać, a rząd mógł kontynuować wdrażanie pozytywnych zmian”, mówi premier Sobotka w swoim komentarzu zamieszczonym na stronie rządu.

Od początku przyszłego roku pensje mają być podwyższone o średnio 308 koron miesięcznie. Rząd zatwierdził projekt minister pracy i spraw socjalnych Michaeli Marksowej we wtorek. Zawiera on dalsze postanowienia, które mają poprawić warunki życia seniorów. Należą do nich między innymi: ustalenie granicy wiekowej przejścia na emeryturę 65 lat, która do tej pory nie obowiązywała, przywrócenie ulg podatkowych na pracujących emerytów i zniesienie opłat w służbie zdrowia.

Podwyżki wynagrodzeń dla strażaków, policjantów i innych pracowników sektora publicznego - o 5 proc. - nastąpią od listopada. Zwiększenie pensji nie obejmie nauczycieli, którzy już na początku września dostali więcej o 8 proc. W zeszłym tygodniu uchwalono też zwiększenie wynagrodzeń dla służby zdrowia, które wejdzie w zycie od 1 stycznia 2017. Lekarzom przyznano dodatkowych 10 proc.

 „Cieszę się, że dobre wyniki czeskiej gospodarki rząd efektywnie przekłada na jakość usług publicznych i wyższych dochodów pracowników”, komentował premier wyraźnie zadowolony z osiągnięcia, jakim jest projekt ustawy budżetowej.

Płace pracowników państwowych rosły w trakcie rządów Bohuslava Sobotki już dwukrotnie, w listopadzie 2014 r. 0 3,5 proc., oraz rok później – o 3 proc. Pracownicy służby zdrowia dostawali nieco więcej - w 2014 i 2015 r. za każdym razem 5 proc.

 

 

Poparcie dla partii politycznych przed wyborami samorządowymi

Poparcie dla partii politycznych przed wyborami samorządowymi

Przeciwnicy i obrońcy uchodźców demonstrowali  na Placu Wacława w Pradze

Przeciwnicy i obrońcy uchodźców demonstrowali na Placu Wacława w Pradze