Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2017 r.

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2017 r.

Ruch ANO mocno w górę, ČSSD spada, SPD Okamury coraz bliżej Izby - tak w skrócie można przedstawić wyniki ostatniego badania poparcia dla partii politycznych w styczniu 2017, udostępnionych przez instytut SANEP.

Obecnie najsilniejszym ugrupowaniem pod względem poparcia jest ruch ANO, który w dalszym ciągu rośnie w siłę i zdobywa zaufanie wyborców wbrew politycznym podziałom. ANO cieszy przychylnością 28,6 proc. wyborców, co jednocześnie stanowi najlepszy wynik od czasu wyborów do Izby Poselskiej w 2012 r.

Druga jest ČSSD, która obecnie zyskałaby poparcie 15,8 proc. wyborców, w odróżnieniu do swojego koalicyjnego partnera ANO i jednocześnie największego konkurenta, nadal traci wyborców.

SANEP komentuje, że do znacznego wzrostu poparcia dla ANO doszło po wyborach regionalnych i w skutek ogólnej sytuacji politycznej w państwie, gdzie retoryka Andreja Babiša pada na podatny grunt w postaci „wyborczej bazradności”. Przywódca i założyciel ANO wprawdzie nie jest ideałem wyborców, ale z perspektywy rozwoju preferencji wyborczych wynika, że w odróżnieniu od wszystkich politycznych konkurentów, potrafi zwrócić się do wyborców z całego spektrum polityki.

Wyborczą bezradność pogłębia też spadek zainteresowania wyborów Socjaldemokracją, która boryka się po wyborach komunalnych także z problemami wewnętrznymi poszukując pomysłu na zapewnienie sobie wygranej tegorocznych wyborów do Izby lub choćby na zapobieżenie zupełnemu odpływowi wyborców. Obecnie dla części wyborców, ČSSD jest partią niewybieralną, co zawdzięcza sobie, zdaniem SANEPu, ideowej i personalnej posusze panującej w ugrupowaniu. Socjaldemokraci i premier Bohuslav Sobotka tracą więc zaufanie swoich wyborców.

Trzecią najsilniejszą partią pozostaje w dalszym ciągu Komunistyczna Partia Czech i Moraw, która ponownie doświadcza spadku poparcia wyborców. W styczniu wynosiło ono 11,9 punktów proc.

Na czwartym miejscu znalazła się Obywatelska Partia Demokratyczna, która ponownie zaznacza swoją obecność na czeskiej scenie politycznej z 10,2 proc. poparcia.

Piątą partią, która obecnie przekroczyłaby próg 5 proc. jest Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna z Czeską Partią Ludową (KDU-ČSL). Ludowcy cieszą się poparciem 6,7 proc. wyborców.

Wyborczy marazm, jak określa sytuację autor raportu z instytutu SANEP, objawia się także w sukcesie SPD pod przywództwem Tomia Okamury. Ugrupowanie przedsiębiorcy o korzeniach japońskich uzyskuje stabilne poparcie i jest bliskie otrzymania mandatów poselskich w tegorocznych wyborach do Izby. W styczniu Partia Demokracji Bezpośredniej uzyskałaby 6,3 proc. Poparcia i znalazła się tym samym przed TOP 09, która z kolei cieszy się wynikiem 6,1 proc. i jest ostatnią z partii przekraczających barierę 5 proc.

Poniżej progu wyborczego w dalszym ciągu znajduje się Czeska Partia Piratów z 3,5 proc. głosów, Burmistrzowie – 3,1 proc, Partia Zielonych – 2 proc. Świat-Koalicja Narodowa może liczyć na 1 proc. poparcia w styczniu.

SANEP zwraca też uwagę na nową partię Realistów z przewodniczącym Robertem Robejškem, która w sondażu uzyskała 1,3 proc. głosów. Graficzne podsumowanie sondażu poniżej.

 

Wykres 1. Preferencje wyborcze w styczniu 2017 r.

 

 

Wykres 2. Dystrybucja mandatów poselskich na podstawie wyników badań preferencji wyborczych w styczniu 2017 r.

Wykres 3. Preferencje wyborcze w okresie lipiec 2016 - styczeń 2017

Felieton spod czesko-polskiej granicy

Felieton spod czesko-polskiej granicy

Czesi o dekretach Beneša i wysiedleniach Niemców sudeckich

Czesi o dekretach Beneša i wysiedleniach Niemców sudeckich