Kategorie

Czesi oburzeni czarnoskórym modelem promującym odzież w sieci handlowej

Czesi oburzeni czarnoskórym modelem promującym odzież w sieci handlowej

W minionym tygodniu czeski Lidl wypuścił gazetkę reklamową, w której pojawiło się zdjęcie czarnoskórego modela prezentującego odzież sportową. Na fan page’u sieci handlowej pojawił się szereg negatywnych wpisów wyrażających dezparobatę dla wykorzystania fotografii Senegalczyka. Zareagował też nowy minister ds. praw człowieka.

„W naszych gazetkach stosujemy różne metody promocji naszych towarów i stanowczo zaprzeczamy jakiejkolwiek rasowej manipulacji czy uprzywilejowana. Z uwagi na fakt, że Republika Czeska jest częścią Europy, w której żyją ludzie różnych narodowości i o różnych kolorach skóry, uważamy modelki i modeli w naszych gazetkach reklamowych za zupełnie w porządku”, odniósł się Lidl w swoim oświadczeniu.

Autorzy negatywnych komentarzy na Facebooku wypowiadali się między innymi o „negroidalnym typie” i twierdzili że przez gazetkę przestaną robić zakupy w Lidlu.

„Gazetkę w Republice Czeskiej przygotowujemy wyłącznie ze względu na towary, do ich promowania jest przeznaczona, wykorzystujemy zarówno własne, jak i zagraniczne materiały. Z tego posunięcia się nie wycofamy”, twierdzi sieć sklepów Lidl. „ Spotkaliśmy się już w przeszłości z pojedynczymi przejawami rasizmu na Facebooku, ale nigdy w takiej mierze jak dziś”, dodaje.

Alpha Dia, pochodzący z Senegalu model, którego zdjęcie zostało wykorzystane do promocji ubrań, jest zaskoczony zachowaniem niektórych Czechów. W rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung powiedział, że taka reakcja w 2017 r. jest dla niego szokująca, bo miał już do czynienia z Czechami w pracy i jak dotąd nie przejawiali wobec niego podobnych uprzedzeń.

W sprawie wypowiedział się też minister praw człowieka, Jan Chvojka z ČSSD. „Zdecydowałem, że nowy strój sportowy kupię w Lidlu. Normalnie nie śledzę promocji w gazetkach, ale tym razem reklama nawet mnie ujęła”, powiedział Czeskiej Telewizji. W sieci zaś można już znaleźć materiały parodiujące rasistowskie reakcje na gazetkę Lidla.

 

Czesi o dekretach Beneša i wysiedleniach Niemców sudeckich

Czesi o dekretach Beneša i wysiedleniach Niemców sudeckich

Sobotka podsumowuje miniony rok w czeskej polityce i wyznacza jej priorytety na 2017

Sobotka podsumowuje miniony rok w czeskej polityce i wyznacza jej priorytety na 2017