Felieton spod czesko-polskiej granicy

Felieton spod czesko-polskiej granicy

Styczeń to pierwszy miesiąc roku wyborczego w Czechach. Jesienią bowiem odbędą się wybory do Izby Poselskiej. Ruch ANO wyraźnie prowadzi w sondażach i jest głównym kandydatem do zwycięstwa. Na wygraną ciągle liczy ČSSD, jednak o zajęciu pierwszego miejsca myśli także trzecia siła.

W pierwszym dniu stycznia telewizja ČT 24 przeprowadziła wywiad z premierem Bohuslavem Sobotką. W odniesieniu do wyborów mówił, że ČSSD, której przewodzi, jest jedyną partią mogącą wygrać z ruchem ANO. Nie chciał odnosić się do ewentualnej kontynuacji koalicji z ANO. Obecny premier pozytywnie wypowiadał się jednak o dalszej współpracy w rządzie z KDU-ČSL. Sobotka odnosił się do tego w nawiązaniu do możliwego wspólnego startu w wyborach KDU-ČSL z Burmistrzami i Niezależnymi.

Bardzo entuzjastycznie do takiej współpracy nastawiony jest lider Burmistrzów i Niezależnych, Petr Gazdík. W wywiadzie udzielonym dla portalu DV TV bardzo odważnie ogłosił, że ta potencjalna koalicja wzbogacona o lokalne stowarzyszenia idzie po zwycięstwo. W jaki sposób Gazdík chce pokonać ANO? Jak sam mówi, programem i osobowościami. W tych dwóch obszarach widzi przewagę nad ruchem ANO. Jego celem jest wprowadzenie na listy wyborcze ekspertów zajmujących się różnymi dziedzinami życia dzięki czemu wyborcy będą mogli wybierać spośród większej ilości wykwalifikowanych osób. STAN reprezenotowany przez Gazdíka może wystartować samodzielenie, jednak jego lider stawia mocno na zbudowanie silnej koalicji.

W wielkim centroprawicowym bloku nie będzie TOP 09. Partia rządzona przez Miroslava Kalouska nie przystała na propozycję Petra Gazdíka i prawdopodobnie będzie startować samodzielnie. TOP 09 w sondażach znajduje się w okolicach progu wyborczego, co sprawiło, że w styczniu mogliśmy usłyszeć jeden głos niezadowolenia, który pochodził z wewnątrz partii. W wywiadzie, także dla portalu DV TV, krytyczne spojrzenie przedstawił Ondřej Kania, członek TOP09, młody przedsiębiorca z Brna z branży edukacyjnej. Mówił, że chętnie zaangażowałby się w przygotowanie programu partii w obszarze edukacji, nie ma jednak takiej możliwości, gdyż program przygotowuje wąskie grono osób do którego nie są dopuszczani lokalni eksperci. Wyrażał niezadowolenie z powodu tego, że partia jest kojarzona głównie z krytyką wicepremiera, Andreja Babiša. W jego ocenie TOP 09 musi zacząć pokazywać własny pozytywny program a Miroslav Kalousek powinien podzielić się władzą w partii przynajmniej z jedną kompetentną osobą, która może odświeżyć wizerunek TOP 09.

Na koniec chciałbym odnieść się też do sfery, która w ostatnim czasie ma dla mnie szczególne znaczenie czyli do samorządu terytorialnego. W pierwszym tegorocznym numerze tygodnika Respekt ukazał się wywiad z Michaelem Hauplem, burmistrzem Wiednia, który stoi na czele austriackiej stolicy od 1994 roku. We wspomnianym wywiadzie m.in. porównywał Pragę do Wiednia. Wskazywał, że w Pradze występuje większy rozwój gospodarczy. Z drugiej strony w Wiedniu można zetknąć się z szerszą polityką socjalną, np. w sferze mieszkaniowej. Mówił także o współpracy między stolicą Austrii i Czech. Ostatnio na przykład Wiedeń odwiedziła grupa praskich urzędników z wydziałów ekonomicznych, która spotkała się ze swoimi odpowiednikami w stolicy Austrii. Jak widać, włodarze Pragi i Wiednia starają się też współpracować pod względem gospodarczym, co z mojego punktu widzenia powinno być najważniejsze w realizacji polityki zagranicznej samorządów, a czego często brakuje.

 

Autorem felietonu jest Krzysztof Wodecki, założyciel i redaktor strony Inside Outside Team, poświęconej polityce zagranicznej samorządów. Interesuje się Europą Środkową, pochodzi z Rybnika.

Zdjęcie: vlada.cz

Czym jest praska kawiarnia w czeskiej polityce?

Czym jest praska kawiarnia w czeskiej polityce?

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2017 r.

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2017 r.