Kategorie

Jiří Havlíček został nominowany na stanowisko ministra przemysłu

Jiří Havlíček został nominowany na stanowisko ministra przemysłu

Szef rządu Bohuslav Sobotka podjął decyzję o nominacji do funkcji ministra przemysłu i handlu Jiřího Havlíčka. Od ponad czterech lat zajmował on w ministerstwie stanowisko wiceministra. Premier Sobotka spotkał się dziś na Zamku Praskim z prezydentem Zemanem, któremu zaproponował Havlíčka na nowego ministra przemysłu.

W komunikacie na stronie internetowej rządu premier Sobotka wyjaśnia, dlaczego wybrał Havlíčka na nowego ministra przemysłu:

„Zdecydowałem do funkcji ministra przemysłu i handlu zaproponować dotychczasowego wiceministra Jiřího Havlíčka. Chodzi o kandydata, który bardzo dobrze zna działanie ministerstwa i profesjonalnie zajmuje się przemysłem od dłuższego czasu. To było dla mnie zasadnicze przy podejmowaniu decyzji. Nie ma już czasu na to, by nowy minister zapoznawał się z funkcjonowaniem resortu czy z jego rozległą agendą. Koniecznym jest, by szybko włączył się w pracę i zaczął pracować nad priorytetami, które zostały jeszcze do zrealizowania.

Chodzi zwłaszcza o uchwalenie nowelizacji ustawy o komunikacji elektronicznej, która jest kluczowym narzędziem wzmocnienia praw użytkowników w obszarze usług mobilnych w Republice Czeskiej. Kolejnymi zadaniami dla nowego ministra są konsekwentne i szybkie czerpanie pieniędzy z funduszy europejskich, przygotowanie projektu modernizacji systemu zachęt indywidualnych, przygotowanie budowy nowego bloku jądrowego w Dukovanach, przygotowanie do cyfryzacji przemysłu, poprawa jakości sieci szybkiego internetu w Republice Czeskiej, zwiększenie efektywności pracy Czeskiej Inspekcji Handlu i wsparcie eksportu oraz nowych inwestycji. Ważnym zadaniem będzie też aktywny udział państwa w stabilizowaniu OKD.

Wierzę, że pan prezydent przychyli się do mojej prośby i mianuje nowego ministra jak najszybciej, powiedział Sobotka."

Jiří Havlíček zastąpiłby w rządzie Jana Mládka, którego premier Sobotka odwołał z funkcji 28 lutego 2017 r., o czym pisała Czeskapolityka.pl kilka dni po dymisji.

Havlíček ma 41 lat. Ukończył studia na Wyższej Szkole Ekonomii w Pradze oraz studia MDA na LIGS University. Do Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej wstąpił w 1998 r.

Zdjęcia: Ministerstvo průmyslu a obchodu

 

Preferencje wyborcze w marcu 2017

Preferencje wyborcze w marcu 2017

Kolejna dymisja w rządzie Sobotki

Kolejna dymisja w rządzie Sobotki