Wybory parlamentarne odbędą się 20 i 21 października

Wybory parlamentarne odbędą się 20 i 21 października

Prezydent Miloš Zeman ogłosił termin wyborów do Izby Poselskiej na 20-21 października. Jest to najpóźniejszy możliwy termin. Głowa państwa o swojej decyzji poinformowała w programie telewizyjnym „Týden z prezydentem” . Na oficjalne ogłoszenie daty wyborów ma czas do 22 czerwca.

„Wybory parlamentarne rozpiszę na ostatni możliwy termin, który wypada 20 i 21 października”, oświadczył Zeman, a swoją decyzję określił jako przyjazny gest wobec kandydujących ugrupowań, aby mogły ją rozplanować kampanię. Wybraną datę uzasadnił też tym, że najwcześniejszy termin, który z kolei wypadałby na ostatni weekend września, poprzedza święto państwowe, co mogłoby wpłynąć na niską frekwencję.

Prezydent zaznaczył też, że chce aby Czesi mieli jak najwięcej czasu na zdobywanie informacji o partiach, potrzebnych do podjęcia decyzji o głosowaniu na konkretne ugrupowanie.

Partie i ruchy polityczne będą mieć też czas na kompletowanie i złożenie list do 15 sierpnia. Do 21 sierpnia zaś będą mogły dokonywać uzupełnień, a do końca tego miesiąca mogłyby poprawiać ewentualne niedociągnięcia. Urzędy regionalne i praski magistrat musiałby zdecydować o ich rejestracji najpóźniej 1 września.

Cztery dni później, 5 września czeska Państwowa Komisja Wyborcza powinna wylosować numery dla poszczególnych ugrupowań, z którymi startowałyby w wyborach. Numery pojawią się też na kartach do głosowania, które wyborcy musieliby otrzymać drogą pocztową do 17 października. Partie i ruchy mogłyby też wykorzystać numery w swoich kampaniach. Jej najgorętsza część, związana z emitowaniem spotów wyborczych w Telewizji Czeskiej i radiu, rozpoczęłaby się 4 października.  

Źródło:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2079546-volby-do-snemovny-budou-20-a-21-rijna-oznamil-zeman

http://www.barrandov.tv/video/94888-tyden-s-prezidentem-6-4-2017

Na Zemana głosowałoby 37 procent Czechów

Na Zemana głosowałoby 37 procent Czechów

W 2016 roku większość partii poniosła finansowe straty

W 2016 roku większość partii poniosła finansowe straty