Kategorie

Andrej Babiš wpływał na media z grupy Mafra. Jest nagranie.

Andrej Babiš wpływał na media z grupy Mafra. Jest nagranie.

Sytuacja, w której znajduje się dziś Andrej Babiš, wicepremier i minister finansów w rządzie Bohuslava Sobotki – rządzie w dymisji od wczoraj – stała sięjeszcze bardziej skomplikowana po tym, kiedy ujawnione zostały nagrania jego rozmów z redaktorem dziennika Mlada Fronta Dnes.

Dziennik ten należy do grupy medialnej Mafra, która jest częścią koncernu Andreja Babiša, oficjalnie zarządzanego przez fundusz powierniczy, by uniknąć konfliktu interesów. W 2017 r. bowiem weszła w życie ustawa o konflikcie interesów, która zakazuje członkom przyszłych rządów posiadania udziałów w mediach oraz firmom, w których członek rządu ma 25 proc. udziałów, starania się o dotacje i zamówienia publiczne.  

W kwietniu 2017 r. organizacja Reporterzy bez granic opublikowała raport o wolności mediów na świecie za 2016 r. wraz z rankingiem państw. Republika Czeska znalazła się na 23. miejscu, co oznacza spadek o dwa miejsca, w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to zajęła 21. miejsce. Spadek ten został uzasadniony przez Reporterów rosnącym znaczeniem oligarchów, wykorzystujących majątek do kupowania mediów, by konsolidować swoje wpływy. Andrej Babiš jako minister finansów i właściciel dwóch czołowych dzienników (MF Dnes i Lidové Noviny) wzbudził podejrzenia Reporterów bez granic. Koncentracja władzy politycznej i w mediach osiągnęła według nich poziom krytyczny.

Jednak Andrej Babiš nie zgodził się z faktem, że został zaliczony w poczet oligarchów. Zaprzeczał Czeskiej Agencji Prasowej, że jest właścicielem grupy medialnej i dodał nawet, że to Czeska Partia Socjaldemokratyczna, a więc koalicjant z premierem Sobotką na czele, najpewniej spełnia te kryteria.

Tygodnik Reflex cytował wypowiedź Babiša, którą przesłał Czeskiej Agencji Prasowej: „Oligarchia według Wikipedii to koncentracja władzy w rękach małej grupy ludzi, a jest nią dziś ČSSD. Oligarchowie są ludźmi, którzy popierają oligarchię, a ja zdecydowanie nie popieram.” Według Babiša dziennikarze powinni raczej zwracać uwagę na przedsiębiorcę Zdeňka Bakalę, który jest właścicielem grupy Economia (Hospodářské Noviny, Respekt) i innych dużych inwestorów w mediach.

Jeszcze w kwietniu Babiš dodawał, że zaprzecza jakoby prowadził działalność gospodarczą w sferze mediów. „Nie posiadam, nie wpływam na żadne media i nie wpływałem”, mówił.

Jednak ujawnione dziś nagranie mówiłoby coś zupełnie przeciwnego. Andrej Babiš ustala w rozmowie z redaktorem MF Dnes, jakie artykuły mają sie znaleźć w gazecie i komu powinny zaszkodzić. Największa uwaga poświęcana jest ministrowi spraw wewnętrznych, Milanovi Chovancovi, „ulubieńcowi Babiša”, jak pisze portal Forum24. Redaktor przyznaje, że wszystko jest koordynowane przez Františka Nachtigalla, dyrektora rozwoju MF Dnes.

 

Źródła:

https://rsf.org/en/czech-republic;

https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/79059/nejsem-oligarcha-a-zadna-media-nevlastnim-brani-se-oznaceni-andrej-babis.html

http://forum24.cz/nahravka-c-2-babis-domlouva-s-redaktorem-mf-dnes-clanky-proti-chovancovi/

 

 

Dymisji rządu nie będzie. Jest wniosek o odwołanie ministra finansów

Dymisji rządu nie będzie. Jest wniosek o odwołanie ministra finansów

"Sobotka: rozwiązaniem jest rząd bez Babiša albo wcześniejsze wybory"

"Sobotka: rozwiązaniem jest rząd bez Babiša albo wcześniejsze wybory"