Felieton spod czesko-polskiej granicy 9

Felieton spod czesko-polskiej granicy 9

W październiku odbędą się w Czechach wybory parlamentarne. Ostatnie sondaże pokazują, że w Izbie Poselskiej może pojawić się aż osiem partii. Kto na tym najwięcej zyska? Co nowego mogą wnieść SPD i Piraci? 

Jeżeli do Izby Poselskiej rzeczywiście dostanie się osiem partii, a ANO wyraźnie zwycięży, to dla ruchu prowadzonego przez Andreja Babiša będzie to bardzo komfortowa sytuacja. W takim przypadku najbardziej prawdopodobny scenariusz sprowadza się do stworzenia rządu z bardzo silną pozycją ANO, który dobierze sobie tych, którzy będą mupomagać. Gdy sondaże się potwierdzą w wynikach wyborów, bardzo dużo będzie zależeć od ČSSD. Jeżeli czeska socjalna demokracja zdecyduje się wejść do rządu z ANO, prawdopodobnie po wyborach niewiele się zmieni. Jako trzecia dołączy KDU-ČSL i tak powstanie stary nowy rząd. Różnica będzie taka, że zmieni się premier i dominujący partner w tej koalicji. 

ČSSD może jednak podjąć taką samą decyzję jak siostrzana partia w Niemczech i wtedy Andrej Babiš będzie w podobnej sytuacji jak Angela Merkel. Prawdopodobnie będzie miał tylko większy problem. Dlaczego? O ile KDU-ČSL wydaje się naturalnym koalicyjnym wyborem dla ANO, i o ile Pavel Bělobrádek zgodzi się wejść do koalicji, znalezienie trzeciego koalicjanta może okazać się niezwykle ciężkim zadaniem. 

Andrej Babiš może mieć jeszcze jeden problem. Wzrost znaczenia SPD i Piratów. Pytanie brzmi: czy te dwie nowe partie, które mają szansę wejść do Izby Poselskiej, są w tej chwili w stanie odebrać ANO część wyborców? Przekroczenie w sondażach progu wyborczego może jeszcze bardziej je umocnić, bo potencjalni wyborcy nie będą obawiać się straconego głosu. Zarówno ANO, SPD i Piraci budują swoją tożsamość na opozycji do tradycyjnych czeskich partii. Czy partie prowadzone przez Tomio Okamurę i Ivana Bartoša mogą się w tych wyborach okazać bardziej świeże i bardziej „modne” od ANO? Gdyby do tego doszło, sytuacja na czeskiej scenie politycznej stałaby się jeszcze bardziej ciekawa, a zarazem skomplikowana. 

Rysunek 1. Poparcie dla partii politycznych we wrześniu 2017 r., Median.cz

volebni model wrzesień median.png

Autorem felietonu jest Krzysztof Wodecki, założyciel i redaktor strony Inside Outside Team, poświęconej polityce zagranicznej samorządów. Interesuje się Europą Środkową, pochodzi z Rybnika.

Poparcie dla partii politycznych we wrześniu 2017 r.

Poparcie dla partii politycznych we wrześniu 2017 r.

Felieton spod czesko-polskiej granicy 8

Felieton spod czesko-polskiej granicy 8