Republika Czeska poparła atak USA w Syrii

Republika Czeska poparła atak USA w Syrii

Republika Czeska jest jedynym państwem należącym do Unii Europejskiej, które w dalszym ciągu ma otwartą ambasadę w syryjskim Damaszku. Reprezentuje ona interesy nie tylko czeskie, ale również państw całej UE i sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych.

Po ataku w nocy z 13 na 14 kwietnia czeskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało komunikat, w którym podało, że decyzję USA traktuje jako jednoznaczny sygnał dla kogokolwiek, kto chciałby kontynuować chemiczne ataki w Syrii.

„Rada Bezpieczeństwa ONZ nie była w stanie skutecznie rozwiązać sytuacji”, pisze ministerstwo. Dalej czytamy, że „Republika Czeska popiera oświadczenie UE i NATO. Wraz UE i innymi sojusznikami wzywamy wszystkie strony konfliktu, aby przyłączyły się do deeskalacji i ponownie przystąpili do pokojowych negocjacji w celu znalezienia politycznego rozwiązania.

Republika Czeska występowała i zawsze będzie występować stanowczo przeciwko jakiemukolwiek użyciu broni chemicznej. Całkowicie popieramy aktywność międzynarodowych mechanizmów służących śledztwu w sprawie ataku bronią chemiczną, podobnie jak ukaranie sprawców.

Rola czeskiej misji dyplomatycznej w Damaszku pozostaje w dalszym ciągu ważna, szczególnie w zakresie możliwej komunikacji między różnymi stronami konfliktu, udzielania pomocy humanitarnej, tłumaczenia syryjskiej władzy stanowisk Republiki Czeskiej i UE oraz reprezentowania naszych sojuszników w kraju, włącznie z USA”.

Minister spraw zagranicznych Martin Stropnický na Twitterze określił atak USA jako konieczność wyznaczenia granicy, której nie można przekroczyć. Zapewniał też, że w wyniku konfliktu w Syrii nie ma zagrożenia dla czeskich obywateli i zwrócił uwagę, że każdy kto twierdzi że jest odwrotnie, zachowuje się nieodpowiedzialnie. „Nie spekulujmy i nie straszmy ludzi”, dodał i jednocześnie uprzedził, że „Bez wątpienia będziemy świadkami potężnej kampanii dezinformacyjnej w przestrzeni publicznej. Będzie się spekulować, twierdzić, odwracać, mówić o różnych stratach w celu przemilczenia istoty sprawy w Syrii. Ważne jest, by sprawdzać wiarygodność informacji, szczególnie z jakiego źródła pochodzą”.

Stany Zjednoczone podziękowały Republice Czeskiej za głosy poparcia ataku w Syrii, o czym minister poinformował również w mediach społecznościowych. „Podziękował za wyrazy poparcia, a Republikę Czeską określił mianem solidnego sojusznika”, pisze Stropnický o  swojej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu, Johnem Sullivanem.

Amerykański atak na Syrię poparły partie opozycyjne ODS, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Bardziej wstrzemięźliwi byli socjaldemokraci i piraci. Rzecznik prezydenta Miloša Zemana, Jiří Ovčáček uznał zaś, że rozwiązanie siłowe powinno być ostatecznością. Czeska głowa państwa jest zdania, że zbrojna interwencja na jakiekolwiek państwo może zostać przeprowadzona jedynie za zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Z radością chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że do Syrii zaczynają wracać pierwsi uchodźcy, co jest niezmiernie pozytywną wiadomością. Jeśli jakiś kowbojski projekt to blokuje, jest to krótko mówiąc - błąd", powiedział.

Mniej jasne jest natomiast stanowisko premiera w dymisji, Andreja Babiša. W sobotę oceniał interwencje jako nieuchronną, w niedzielę po spotkaniu z prezydentem (w sprawie przyszłego rządu) twierdził, że nalot amerykański niczego nie rozwiązał, natomiast jeszcze dziś skomentował, że atak powinien odstraszać od ponownego wykorzystania broni chemicznej.

Martin Stropnický jest jednym z ministrów krytykujących ewentualną współpracę ANO z ruchem SPD Tomia Okamury.

Foto: budynek czeskiego MSZ, https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/fotografie_ke_stazeni/index.html

 

 

Prezydent Miloš Zeman w oczach Czechów

Prezydent Miloš Zeman w oczach Czechów

 Babiš: rząd z wotum zaufania przed wakacjami. ANO wraca do rozmów z socjaldemokratami

Babiš: rząd z wotum zaufania przed wakacjami. ANO wraca do rozmów z socjaldemokratami