Poparcie dla partii politycznych w czerwcu 2019

Poparcie dla partii politycznych w czerwcu 2019

Najwyższe poparcie w dalszym ciągu osiąga partia premiera Andreja Babiša. Następni są Piraci i ODS. Spadek kolejny raz odnotowali socjaldemokraci, a wzrost widać u Partii Piratów. Poparcie dla pozostałych ugrupowań bez większych zmian. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie czerwca, do urn poszłoby 60 proc. wyborców.

Dane z najnowszego badania poparcia wskazują, że ANO prowadzi z 29 proc. poparcia. Oznacza to, że ugrupowanie szefa rządu prawie po dwóch latach od wyborów osiąga podobne poparcie w sondażu do tego, które otrzymało podczas głosowania w 2017 r. Od tego czasu ANO nie spadło też z pozycji lidera.

Na drugim miejscu jest Partia Piratów. Czerwcowy wynik to wzrost dla ugrupowania Ivana Bartoša na które chce głosować 17 proc. wyborców.

Na granicy progu wyborczego cały czas znajdują się ludowcy z KDU-ČSL, pod nią zaś - burmistrzowie ze STAN i TOP 09. Oznacza to, że do Izby Poselskiej weszłoby 7 ugrupowań, o dwa mniej niż mamy obecnie.

W badaniu wzięto już pod uwagę nową partię młodego Václava Klausa. Na Trikolorę zagłosowałby na razie 1 proc. Czechów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-17 czerwca 2019 r., a więc już po wyborach do Parlamentu Europejskiego i przed demonstracją Miliona Chwilek dla Demokracji na Letnej w Pradze.

Poniżej aktualny model wyborczy CVVM i wykres poparcia dla partii od grudnia 2017 r.

07_Poparcie w czerwcu CVVM.JPG

07_Poparcie od 2017 CVVM.JPG

Zdjęcie główne:Václav Klaus, https://www.volimtrikoloru.cz/

Prezydent nie chce dymisji ministra kultury. Republika Czeska na krawędzi kryzysu?

Prezydent nie chce dymisji ministra kultury. Republika Czeska na krawędzi kryzysu?

W Pradze demonstrowało ćwierć miliona osób

W Pradze demonstrowało ćwierć miliona osób