Czeska polityka, czyli o czeskiej polityce po polsku


Powstanie serwisu Czeskapolityka.pl wynikało z deficytu informacji w polskim Internecie na temat życia politycznego w Republice Czeskiej. Dostrzegłam go w 2008 r., kiedy pisałam o czeskiej polityce po raz pierwszy. Pisałam wówczas pracę licencjacką i korzystałam z nielicznych informacji w mediach elektronicznych, z drugiej lub nawet trzeciej ręki.

Kiedy więcej dostarczały serwisy zagraniczne, stwierdziłam że trzeba coś z tym zrobić. Nauczyłam się więc języka czeskiego i zaczęłam śledzić czeską politykę na bieżąco w czeskich mediach. W pewnym momencie poczułam, że powinnam się od czasu do czasu podzielić tym, czego się dowiem, ponieważ jest to interesujące i godne polskiej uwagi. Czesi to przecież nasi sąsiedzi.

Uruchomienie tego portalu jest więc otwarciem kolejnego okna na świat. Ma umożliwić orientację na temat bieżącej sytuacji politycznej w Republice Czeskiej dla wszystkich zainteresowanych.

Najnowsze badania opinii publicznej (2018 r., CBOS) pokazują, że spośród 25 narodowości branych pod uwagę w badaniu, to Czesi zyskują najwięcej sympatii wśród Polaków i trend utrzymuje się już przez kilka lat. Jednak czy rzeczywiście Polacy znają Czechów? Bardzo bym tego chciała.

Za prowadzenie niniejszej strony internetowej i publikowanie na niej tekstów nie pobieram żadnego wynagrodzenia. Pisząc je, nie wykorzystuję depesz polskich agencji prasowych i polskojęzycznych serwisów informacyjnych. Źródłem informacji są dla mnie czeskie media głównego nurtu, wypowiedzi czeskich polityków, czeski urząd statystyczny, czeskie instytuty badania opinii społecznej etc.

Moje informacje zawsze są sprawdzone lub poparte źródłem czeskim. Nie przekazuję informacji wyczytanych na portalach dezinformacyjnych, a gdybym miała to zrobić, na pewno uprzedzam o “podejrzanym” źródle.

Nie zawsze mam czas, by pisać dłuższe teksty na bieżąco, ponieważ na co dzień pracuję na pełny etat w innym cudownym miejscu. Zapraszam więc gorąco do śledzenia aktualnych wydarzeń w czeskiej polityce na Twitterze!

Do zobaczenia w sieci!

Martyna

Kontakt: czeskapolityka@seznam.cz


 


fot. A. Pych

Fot. A. Pych