Do Izby Poselskiej weszłoby mniej partii w 2017 r. Są pierwsze wyniki dla ugrupowania młodego Vaclava Klausa
All in partie polityczne
Do Izby Poselskiej weszłoby mniej partii w 2017 r. Są pierwsze wyniki dla ugrupowania młodego Vaclava Klausa
W połowie listopada prascy radni wybrali nowego prezydenta miasta. Ruch ANO 2011 premiera Babiša w stolicy uzyskał najmniej mandatów spośród pięciu ugrupowań, które weszły do rady.
Okamura ma największy potencjał w Ostrawie. Frekwencja w największych miastach poniżej 50 proc.
Exposé Andreja Babiša było jednym z najdłuższych programowych wystąpień w historii rządów Republiki Czeskiej. Nie wszyscy posłowie koalicji głosowali za wotum zaufania. Przed budynkiem Izby odbywał się też protest przeciwko rządowi popieranemu przez posłów partii komunistycznej.
Do Izby Poselskiej w maju weszłoby już tylko siedem ugrupowań.
Oprócz socjaldemokratów i SPD, poparciem rządu mniejszościowego ANO jest jeszcze zainteresowana partia komunistyczna.
Przewodniczący SPD, Tomio Okamura tłumaczy, że miał gorączkę, kiedy został zapytany o obóz koncentracyjny dla Romów.
W rządzie Andreja Babiša zasiądzie pięciu ministrów z ramienia ruchu ANO i dziewięciu bezpartyjnych ekspertów. Na cztarnaście resortów, cztery zostaną obsadzone przez kobiety. Głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się po Świętach.
"Może się powtórzyć sytuacja podobna do tej w 1998 r., kiedy rząd Miloša Zemana dostał wotum zaufania na podstawie 73 głosów dzięki temu, że posłowie ODS wyszli z sali."
Możliwości arytmetyczne są duże, ogranicza je na razie retoryka wyborcza partii i ruchów.
Wybory zakończyły się wejściem do izby niższej czeskiego parlamentu aż dziewięciu partii. Z miażdżącą przewagą wygrał ruch ANO. Dużym zaskoczeniem okazał się drugi wynik ODS. Do Izby dostali się też Piraci i SPD Tomia Okamury.
W aktualnych sondażach i rankingach zaufania, prowadzą ci, którzy najwięcej nieprawdy zawarli w swoich wypowiedziach. Sprawdził je portal facktcheckingowy.
W Republice Czeskiej oficjalnie od 2 maja trwa kampania wyborcza. Prowadzona na nowych warunkach. Partie ogranicza przede wszystkim budżet, który jest z góry ustalony przez znowelizowaną ustawę o partiach i ruchach politycznych.
Największym poparciem cieszy się w dalszym ciągu ruch ANO 2011. Spadek odnotowała ponownie ČSSD,. Komuniści już na drugim miejscu.
Premier Sobotka ogłosił swoją rezygnacje z funkcji przewodniczącego socjalnych demokratów. Liczy na to, że jego krok pomoże partii odrobić ostatnie straty poparcia.
Odwołanie Andreja Babiša z funkcji wicepremiera i ministra finansów na skutek braku wystarczających wyjaśnień w sprawie jednokoronowych obligacji nie przyniosło jego ugrupowaniu znaczącego spadku poparcia.
Wpływy były raczej oczywiste, jednak w stanie dymisji rządu nabrały nowego znaczenia, szczególnie że pojawiły się też nagrania.
Poważny spadek poparcia dla Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej w stosunku do danych z marca. ANO rośnie w siłę. Komuniści nadal powyżej 10 proc. Wybory za sześć miesięcy.
Partie złożyły sprawozdania finansowe, w których informują o wydatkach poniesionych w 2016 r. Oprócz tego ujawniają też dochody z darowizn. W przyszłym roku rozliczać je będzie specjalny urząd z siedzibą w Brnie.
W marcu odbyla się debata o czeskiej polityce transportowej oraz spotkanie szefów rządów państw V4.