Spis powszechny 2021 w Czechach - wstępne wyniki

Spis powszechny 2021 w Czechach - wstępne wyniki

Znane są już pierwsze wyniki spisu powszechnego w Czechach. Iiczba mieszkańców w ciągu dziesięciu lat wzrosła. Z zebranych w 2021 r. danych wynika, że w Czechach żyło 10,52 milionów osób, czyli o 87,6 tys. więcej niż w 2011 r. Prawie połowa ludzi zamieszkiwała w czterech krajach (województwach): Pradze, środkowoczeskim, południowomorawskim i morawskośląskim. Średni wiek obywatela Czech wynosił 42,7 lat i był wyższy o 1,7 roku niż dziesięć lat temu. Spis powszechny w Czechach odbywał się między 27 marca a 11 maja. Po raz pierwszy Czesi mieli możliwość spisania się on line.

Według czeskiego urzędu statystycznego (ČSÚ), obywateli Czech przybyło, ale tylko nieznacznie. W porównaniu do 2011 r. przybył niecały jeden procent. Kobiety stanowiły 50,7 proc. populacji, a mężczyźni 49,3 proc. Kontynuowany jest trend koncentracji ludności w wybranych krajach. Jak podaje ČSÚ, 48,2 proc. obywateli zamieszkuje w czterech krajach. Ponad 25 proc. żyje w Pradze i kraju środkowoczeskim. Ubywa mieszkańców w województwach północnowschodnich, wschodnich i na północnym zachodzie, a więc w uboższych, przygranicznych regionach.

Więcej cudzoziemców, mniej Polaków

Obcokrajowcy stanowili 4,7 proc. mieszkańców Czech, a więc prawie pół miliona (490,4 tys.). Najliczniejszą grupą byli Ukraińcy, którzy w liczbie 150,2 tys. reprezentowali 30 proc. wszystkich cudzoziemców. Słowaków w Czechach żyło prawie 95,6 tys., Wietnamczyków 54,2 tys., a Rosjan 35,3 tys. w stosunku do spisu z 2011 r. Pomimo iż obcokrajowców w Czechach przybyło, wzrost ich udziału w populacji wyraźnie spowolnił, podaje ČSÚ. Widać wzrost głównie w przypadku dominującej populacji ukraińskiej. Spośród obywateli na stałe zamieszkujących Czechy i deklarujących tylko jedną narodowość, spadła liczba osób deklarujących polską, z 39 tys. w 2011 r. do 26,8 tys. w 2021. Mniej niż dziesięć lat temu osób deklarowało też narodowości słowacką, niemiecką i romską. Wzrosła liczba deklaracji rosyjskiej narodowości, ukraińskiej i wietnamskiej. Na podobnym do 2011 r. poziomie utrzymała się liczba osób deklarujących narodowość śląską (12,4 tys.), natomiast mniej jest osób, które przyznały morawską tożsamość (wzór formularza spisowego w języku polskim tutaj).

Mniej osób w wieku produkcyjnym, więcej emerytów

Wzrosła też liczba osób powyżej 65 roku życia. W 2021 r. wyniosła ona 2,1 milionów, a więc o pół miliona więcej niż w 2011 r. W wieku emerytalnym jest już co piąty obywatel Czech. Przybyło też dzieci. Według ČSÚ po raz pierwszy od początku lat 80. spadła liczba osób w wieku produkcyjnym. Na emeryturę odeszły powojenne roczniki, a na rynek pracy zaś wstąpiły te, których liczebność jest już słabsza. Najliczniejszą generacją nadal zostają tak zwane husákove dzieci, czyli duże roczniki z lat 70., szczególnie te z 1974 i 1975 r. Najmniej liczną z kolei grupą są urodzeni w drugiej połowie lat 90. ČSÚ podaje, że najmniej odnotowano osób w wieku 21 lat.

Od 2021 r. przybyło rozwiedzionych i singli. Mniej niż dziesięć lat temu jest żonatych mężczyzn i zamężnych kobiet, podaje ČSÚ. Zmniejszyła się też liczba wdów, co tłumaczone jest niższą nadmierną umieralnością mężczyzn.

Więcej wykształconych kobiet

Kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni. Spis z 2011 r. wskazywał jeszcze, że liczba mężczyzn z wyższym wykształceniem była wyższa, obecnie jednak więcej jest kobiet z dyplomami niż mężczyzn. W sumie w Czechach wykształcenie wyższe w 2021 r. miało 1,55 milionów osób, czyli 18 proc. obywateli powyżej 15. roku życia, podaje ČSÚ. Dziesięć lat temu było ich 1,11 milionów, co oznaczało 13 proc. w Pradze wyższe wykształcenie ma 36 proc. mieszkańców. Liczba osób z wykształceniem podstawowym i bez matury spada.


13 stycznia 2022 r., na podstawie ČTK i ČSÚ

Zdjęcie: www.czso.cz

Epidemia w Czechach: omikron nie oszczędzi nikogo

Epidemia w Czechach: omikron nie oszczędzi nikogo

Czeski rząd wobec sytuacji w Kazachstanie

Czeski rząd wobec sytuacji w Kazachstanie