Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2020 r.

Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2020 r.

Partia premiera Andreja Babiša od początku obecnej kadencji utrzymuje prowadzenie w sondażach poparcia. Jest ono mniej więcej na tym samym poziomie, co w październiku 2017 r., kiedy odbyły się ostatnie wybory parlamentarne w Republice Czeskiej. Wówczas na ANO zagłosowało 29,64% wyborców.

Według danych pochodzących z najnowszego badania Centrum pro výzkum veřejného mínění z 7 lutego 2020 r., na ANO zagłosowałoby 32%. Czechów. Daleko za ANO są partie opozycyjne, ODS z 15% poparcia i Piraci, na których chce głosować 13,5%. Członek koalicji rządzącej, Czeska Partia Socjaldemokratyczna w pierwszych miesiącach 2020 r. może liczyć na ok. 8,5%. Niewiele mniejszy odsetek Czechów poparłby komunistów z KSČM, którzy tolerują mniejszościowy rząd ANO-ČSSD.

Według najnowszego badania CVVM wątpliwa byłaby sytuacja pozostałych partii opozycji: STAN, ludowców i TOP09, które otrzymałyby ok. 5% głosów. Wolność i Demokracja Bezpośrednia Tomia Okamury (SPD) znalazłaby się poniżej progu wyborczego. W sondażu CVVM widać też, że na 2% poparcia może liczyć Trikolora, partia młodego Vaclava Klausa, który został wykluczony z ODS.

W porównaniu do poprzedniego badania poparcia partii politycznych, nie doszło do żadnych istotnych statystycznie zmian. Według CVVM sytuację należy interpretować jako stabilną, a pewien wyjątek może stanowić niewielki wzrost poparcia dla ODS. Potwierdzić go mogą jednak dalsze obserwacje i pomiary, ponieważ nie przekroczył jeszcze granicy błędu statystycznego.
Frekwencja wyborcza w styczniu 2020 r. wyniosłaby 65%.

  1. Poparcie dla partii politycznych w styczniu 2020 r. (CVVM)

01_Poparcie dla partii politycznych w lutym 2020.png

2. Poparcie dla partii politycznych od 2017 r. (CVVM)

01_Poparcie od 2017 r. w 2020.png

Wykresy: CVVM

Zdjęcie: FB Andreja Babiša

Pirat premierem?

Pirat premierem?

Czeska polityka w przededniu 30. rocznicy aksamitnej rewolucji

Czeska polityka w przededniu 30. rocznicy aksamitnej rewolucji