Kolejny krok do niezależności energetycznej od Rosji

Kolejny krok do niezależności energetycznej od Rosji

Najpóźniej od 2025 roku Czechy będą mogły całkowicie uniezależnić się od rosyjskiej ropy i ropociągu Przyjaźń. Poinformował o tym premier Petr Fiala na konferencji prasowej w środę 30 listopada. Najwyższy organ konsorcjum TAL zatwierdził projekt rozbudowy TAL. Czechy w kontekście ustalonego w maju unijnego embargo na rosyjską ropę, z powodu wysokiego uzależnia od jej importu, wynegocjowały okres przejściowy do połowy 2024 r.

"Dzisiaj (w środę) udało nam się zrobić kolejny ważny krok, który najpóźniej od 2025 roku pozwoli nam całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego rurociągu Przyjaźń" - zaznaczył premier po środowym posiedzeniu rządu (CT24). Według niego rozbudowa ropociągu pozwoli na zwiększenie dostaw ropy do wymaganych 7-8 mln ton rocznie. Koszty modernizacji, która to umożliwi, szacuje się na 1,2 do 1,6 miliarda koron. „Te modyfikacje zostaną wprowadzone za około dwa lata” – powiedział Fiala.

Jak podaje Czeska Telewizja, do zatwierdzenia projektu konieczne było uzyskanie zgody wszystkich dziewięciu współwłaścicieli konsorcjum TAL. Czeska firma Mero ma 5 proc. udziałów, pozostali współwłaściciele to np. OMV, Shell, Rosnieft, ENI czy C-Blue.

Prezes i dyrektor generalny czeskiego operatora rurociągów naftowych Mero Jaroslav Pantůček w komunikacie prasowym stwierdził, że w trakcie negocjacji konieczne było zweryfikowanie technicznej, logistycznej i czasowej wykonalności projektu, aby przekonać pozostałych współwłaścicieli konsorcjum i rozwiać obawy o negatywny wpływ na ich interesy strategiczne. Zaznaczył, że można już przygotowywać umowę między Mero a konsorcjum TAL. Zdaniem Pantůčka od stycznia będą mogły ruszyć prace techniczne związane ze zwiększaniem przepustowości ropociągu.   

Ropociąg TAL biegnie z Triestu we Włoszech do Niemiec i Austrii. Republika Czeska jest z nim połączona rurociągiem produktowym IKL (Ingolstadt – Kralupy – Litvinov), który ma swój początek w Vohburgu w Bawarii. Tam łączy się z rurociągiem transalpejskim. Zasilany jest ropą, którą do portu w Trieście przywożą tankowce z całego świata.

Według statystyk Ministerstwa Przemysłu, w ubiegłym roku do Czech sprowadzono 6,8 mln ton ropy naftowej, co oznacza wzrost o 10,8 proc. rok do roku. IKL transportował 51,2 proc. tej ropy, resztę transportował rurociąg Przyjaźń.

Operator Mero poinformował, że rurociąg produktowy IKL ma już wystarczającą przepustowość, aby w pełni zaopatrywać Czechy bez rurociągu Przyjaźń, ale nie osiągnął jej jeszcze rurociąg TAL. Zaopatruje on osiem rafinerii w trzech krajach Unii Europejskiej, w tym dwie rafinerie w Czechach.

Na podstawie: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3547577-cesko-bude-podle-fialy-do-roku-2025-nezavisle-na-ropovodu-druzba-tal-se-rozsiri


Zdjęcie: https://mero.cz/

1 grudnia 2022 r.

Wzmożone zainteresowanie wyboroców pierwszego dnia głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich

Wzmożone zainteresowanie wyboroców pierwszego dnia głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich

Generał, czeska Čaputova czy jednak Babiš? Na kogo chcą głosować Czesi w wyborach prezydenckich?

Generał, czeska Čaputova czy jednak Babiš? Na kogo chcą głosować Czesi w wyborach prezydenckich?