“Rozszerzone” partnerstwo zamiast małżeństwa

“Rozszerzone” partnerstwo zamiast małżeństwa

Osoby tej samej płci będą mogły wstępować w związki partnerskie z prawami, jakie przysługują małżeństwom. Ograniczenia będą jednak w zakresie adopcji dzieci. Nowelizacja kodeksu cywilnego została dziś przeforsowana w izbie niższej czeskiego parlamentu.

Pierwotny projekt grupy posłów miał wprowadzić równość małżeńską, a więc możliwość zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Dzisiejsza nowelizacja trafi jeszcze pod głosowanie do Senatu.

Izba Poselska przyjęła projekt po poprawce posła z współrządzącej KDU-ČSL (chrześcijańska demokracja) i posłanki opozycji z ANO. Dopuszcza możliwość adopcji dziecka pod warunkiem, jeśli jego biologicznym rodzicem jest jeden z partnerów.

Nowelizację przegłosowano większością 123 z 176 obecnych posłów. Przeciwnych było 36 osób. W głosowaniu nie obowiązywała dyscyplina partyjna.

Josef Bernard z partii Burmistrzów, reprezentujący grupę posłów forsujących konkurencyjny i bardziej liberalny projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, o tzw. małżeństwie dla wszystkich (równość małżeńska) określił uchwalone w środę zmiany jako “ogromne”.

Jego zdaniem jednak na razie wygrali oni tylko bitwę, a nie wojnę, bo projekt czeka jeszcze debata i głosowanie w Senacie. “Nie jest to rozwiązanie, które byłoby dla nas idealne” - tak skomentowała zmiany wiceprzewodnicząca Izby Poselskiej Olga Richterová z Partii Piratów, która opowiada się za równym prawem do małżeństwa dla osób tej samej płci. “Nadal będą ludzie drugiej kategorii i to nas niepokoi”, powiedziała Czeskiej Agencji Prasowej posłanka Piratów.

Nowelizacja kodeksu cywilnego miałaby obowiązywać od przyszłego roku. Wówczas też pary tej samej płci nie będą już mogły zawierać wprowadzonego w 2006 r. tzw. rejestrowanego partnerstwa. Obecnie nie mają one prawa do posługiwania się tym samym nazwiskiem czy do renty wdowiej po śmierci partnera.

Uchwalona dziś nowelizacja jest częściowym kompromisem propozycji konserwatywnych zwolenników status quo i zwolenników koncepcji równości małżeńskiej. Stanowi tak naprawdę modyfikację partnerstwa rejestrowanego, ponieważ pary nie będą mogły zawierać małżeństwa, ale nadal związek partnerski z rozszerzonymi prawami. Posłowie zgodzili się na adopcję dziecka w takich związkach, pod warunkiem, że biologicznym rodzicem jest jeden z partnerów. Nie ma możliwości adopcji dziecka niespokrewnionego z którymś z partnerów, przebywającego np. w domu dziecka. Partner lub partnerka będą mogli zaś przyjąć nazwisko swojego partnera, razem wynajmować mieszkanie, a w przypadku śmierci jednego z nich dostaną rentę.

Pełnomocniczka rządu ds. praw człowieka Klára Šimáčková Laurenčíková wierzy, że ​​w przyszłości w Republice Czeskiej małżeństwo będzie dla wszystkich. Jest na stanowisku, że trzeba spróbować po raz kolejny.

Po głosowaniu w Izbie Poselskiej inicjatywa Jme fer nazwała dzisiejszy dzień smutnym dniem dla dzieci dwóch matek lub dwóch ojców, setek tysięcy osób LGBT oraz równości i sprawiedliwości w Czechach.


28 lutego 2024 r., grafika: STAN

Emmanuel Macron w Pradze

Emmanuel Macron w Pradze

Poparcie dla partii politycznych w lutym

Poparcie dla partii politycznych w lutym