Poparcie dla partii politycznych w listopadzie 2023 r.

Poparcie dla partii politycznych w listopadzie 2023 r.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w listopadzie, wygrałby ruch ANO zdobywając 34,5 proc. głosów. Druga ODS dostałby 15,5 proc. Notowania ANO nieznacznie się pogorszyły w porównaniu z październikowym badaniem, natomiast poparcie dla ODS wzrosło o dwa punkty procentowe. Piraci wrócili na trzecie miejsce, uzyskując 11 proc. głosów, o dwa punkty procentowe więcej niż w październiku. Z kolei poparcie dla SPD spadło w listopadzie o dwa punkty procentowe, do 8,5 proc. Do Izby Poselskiej dostałyby się także STAN z sześcioma procentami i TOP 09 z 5,5 procentami głosów. Tak prezentują się wyniki listopadowego sondażu, opublikowanego dziś przez agencję Median.

„Preferencje dla partii opozycyjnych w listopadzie ustabilizowały się, natomiast dla partii rządowych nieznacznie się poprawiły. Podobną tendencję obserwowaliśmy w listopadzie w poprzednich latach. Prawdopodobnie wpływać na to mogą obchody rocznicowe 17 listopada” – twierdzą autorzy badania.

Partie obecnej koalicji rządowej, czyli ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN i Piraci, mają łącznie poparcie 42 proc. potencjalnych wyborców i zdobyłyby 90 mandatów w parlamencie. W hipotetycznych listopadowych wyborach ruch ANO zdobyłby 87 mandatów parlamentarnych, a SPD 23 mandaty. Jednak zyski w postaci mandatów nie uwzględniają ewentualnych koalicji przedwyborczych. Przypomnijmy, że w 2021 r. mieliśmy do czynienia z dwoma tego rodzaju blokami: centroprawicowym Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) i progresywnym PirSTANem (STAN i Piraci).

W listopadzie socjaldemokraci (SOCDEM, dawniej ČSSD) zatrzymali się poniżej pięcioprocentowego progu, niezbędnego do wejścia do Izby Poselskiej, zdobyliby 4,5 proc. poparcia. Za nimi plasowaliby się chadecy (KDU-ČSL) z 4 proc. i komuniści z poparciem 3,5 proc. głosów. Poparcie dla pozostałych partii w modelu listopadowym jest bardzo niskie. Dla ugrupowań oscylujących wokół pięcioprocentowego progu, czyli STAN, TOP 09, SOCDEM i KDU-ČSL, jego przekroczenie nie jest pewne.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych nieznacznie wzrosła w porównaniu z październikiem. W głosowaniu wzięłoby udział 69 proc. ankietowanych, przy czym 55,5 proc. na pewno przyszłoby na wybory, kolejne 13,5 proc. rozważa udział. Według danych Median, jedna czwarta osób na pewno nie poszłaby na wybory, 6 proc. stwierdziło, że raczej nie pójdzie. Frekwencja w wyborach w październiku 2021 r. wyniosła 65,43 proc.

Badacze zaznaczają, że pewna swojego udziału i wybranej przez siebie partii jest połowa respondentów, zaś 30 proc. poszłaby zagłosować, ale nie wie jeszcze, na kogo. Niepewnych swojego udziału ani swojej partii jest 14 proc. badanych, a 5 proc. wie, na kogo głosowałaby w ewentualnych wyborach, ale nie ma pewności, czy weźmie w nich udział.

Badanie przeprowadzono w dniach 11–30 listopada i wzięły w nim udział 1024 osoby powyżej 18. roku życia.

Poparcie dla partii politycznych w listopadzie (w%), opracowanie własne na podstawie Median.cz, 21.12.2023 r.

Poparcie dla partii politycznych

Dynamika poparcia dla partii politycznych od 2020 r., wg. Median.


21 grudnia 2023 r., na podstawie ČTK i Median.cz, zdjęcie: Teresa Drozda Drozdowisko

Czesi niezadowoleni z sytuacji politycznej i finansów państwa

Czesi niezadowoleni z sytuacji politycznej i finansów państwa

Czechy strajkują. Protest przeciwko bolesnemu planowi uzdrowienia finansów publicznych

Czechy strajkują. Protest przeciwko bolesnemu planowi uzdrowienia finansów publicznych