Poparcie dla partii politycznych – lipiec/sierpień 2023

Poparcie dla partii politycznych – lipiec/sierpień 2023

Wyniki najnowszego badania opinii publicznej agencji Median wskazują, że gdyby wybory parlamentarne w Czechach odbywały się na przełomie lipca i sierpnia, wygrałaby partia ANO z 33% poparcia. Na drugim miejscu znalazłaby się ODS, na którą głosowałoby 15% wyborców. Podium zamknęliby Piraci z poparciem 12%. Za nimi uplasowałaby się SPD, na którą chce głosować 8% wyborców, a następnie partia STAN (6,5%). Do parlamentu dostałaby się także TOP 09 i SOCDEM, balansujące jednak na granicy 5% poparcia. Poniżej tego progu znalazłaby się KDU-ČSL, na którą w sierpniu chciało oddać głos 4% respondentów.

Aktualne poparcie 33% dla pozostającej w opozycji ANO jest niższe (o 2,5 p.p.) od tego, które odnotowano miesiąc temu, ale jednocześnie wyższe od tego, które ANO otrzymała w ostatnich wyborach do Izby Poselskiej w 2021 r. Wówczas na partię zagłosowało 27,12% wyborców. Letni sondaż potwierdza trwającą od kilku lat hegemonię ugrupowania byłego premiera Andreja Babiša. Prowadzenie ANO w sondażach od 2017 r. zostało przerwane tylko raz, kiedy w 2021 r. na krótko wyprzedziła je koalicja Piratów i Burmistrzów (STAN). Populistyczna ANO utrzymuje wysokie poparcie zwłaszcza wśród osób w wieku 65 lat i więcej (47%), ze zróżnicowanym wykształceniem.

O 1 p.p. wzrosło poparcie dla konserwatystów z obecnie rządzącej ODS. Poziom 15% poparcia dla tego ugrupowania jest dość stabilny. ODS częściej wybieraliby mężczyźni (17,5%) i osoby z wyższym wykształceniem (20%). Jak podaje agencja Median, ODS ma najwyższy udział wyborców w grupie wiekowej 25-34 lata (24% wyborców ODS).

Notowania poprawiły się także dla koalicjanta ODS, Partii Piratów. Aktualnie są one najwyższe od marca br. Piraci od kwietnia są też trzecią siłą w sondażach Median. Zastąpili tym samym utrzymującą się od pewnego czasu na tym miejscu ksenofobiczną i antyunijną partię SPD Tomia Okamury. Partia Piratów dominuje w grupie wiekowej 18-24 (43%) oraz w grupie 25-34 (28%). Na ugrupowanie pod czarną banderą oddałaby głos połowa wszystkich uczniów i studentów powyżej 18 r. życia.

Najniższe od roku jest poparcie dla wspomnianej SPD, która podobnie do ANO, pozostaje w opozycji. Od sierpnia 2022 r. straciła ona 6 p.p. Według Median na partię Okamury najczęściej głosowaliby ludzie ze średnim wykształceniem bez matury (13%).

O 1 p.p. poprawiło się poparcie dla współrządzących Burmistrzów i Niezależnych (STAN). Nieznacznie wzrosło ono też dla TOP 09, pozaparlamentarnej SOCDEM (dawniej Czeska Partia Socjaldemokratyczna ČSSD) i młodszego koalicjanta KDU-ČSL.

Pozaparlamentarna partia PRO2022, której lider był jednym z organizatorów i przywódców antyrządowego protestu przeciwko biedzie w Pradze, otrzymałaby poparcie 1,5%, a więc blisko granicy błędu statystycznego.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 56,5% i byłaby o prawie 10 p.p. niższa niż ta, którą odnotowano w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych w 2021 r.

Wykres 1. Poparcie dla partii politycznych w sierpniu 2023 (Median, 23.08.2023)

Poparcie dla partii politycznych w sierpniu 2023


23 sierpnia 2023 r.

Foto: Premier Petr Fiala pod siedzibą Czeskiego Radia podczas obchodów rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r.; Facebook PF 23.08.2023

Bogata panna młoda i słowacki syndrom sztokholmski, czyli Czesi o wyborach parlamentarnych na Słowacji

Bogata panna młoda i słowacki syndrom sztokholmski, czyli Czesi o wyborach parlamentarnych na Słowacji

Zakaz posiadania mediów przez polityków uchwalony

Zakaz posiadania mediów przez polityków uchwalony