Poparcie dla partii politycznych w marcu

Poparcie dla partii politycznych w marcu

W najnowszym sondażu agencji Median prowadzi ANO z 31 proc. Drugie miejsce zajmuje rządząca ODS z 12,5 proc. a trzecie Piraci, na których oddałoby głos 11 proc. wyborców. Do Izy Poselskiej dostałyby się jeszcze SPD Tomia Okamury z 9,5 proc. głosów, Burmistrzowie i Niezależni z 9 proc. i TOP 09 z poparciem 5,5 proc. Poza izbą niższą znaleźliby się chrześcijańscy demokraci, którzy dziś wchodzą w skład koalicji rządzącej

W porównaniu ze styczniowym modelem Median nie doszło do znaczących przetasowań, jedynie ODS i Piraci zamienili się miejscami, drugim i trzecim. „Ruch ANO najlepiej potrafi zatrzymać swoich wyborców, najwięcej zyskuje głównie spośród tych, którzy nie wzięli udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych, w tym tych, którzy głosowali po raz pierwszy. Część wyborców przeszła też do ANO z partii pozaparlamentarnych, zwłaszcza z Przysięgi. Przepływ głosów pomiędzy partiami rządowymi a partiami opozycji parlamentarnej jest minimalny” – stwierdza Median.

Największą zmianę pomiędzy styczniem a lutym odnotowano u Piratów – spadek o dwa punkty procentowe i taki sam wzrost w przypadku STAN. Według Median za wzrostem preferencji STAN mogą odpowiadać zmiany w długoterminowej kampanii i niestabilność części młodszych wyborców, którzy tradycyjnie stanowią bazę wyborczą Piratów. Pod koniec stycznia STAN zaczął też organizować w miastach Republiki Czeskiej głośne tzw. debaty bez cenzury z udziałem swojego przewodniczącego Víta Rakušana.

Socjaldemokracja (SOCDEM) prawdopodobnie znalazłaby się poniżej pięcioprocentowego progu niezbędnego do wejścia do Izby Poselskiej, podobnie jak chrześcijańscy demokraci, z 4,5% głosów. Za nimi podążają komuniści z czterema procentami. Podobnie jak KDU-ČSL, Przysięga również zyskałaby o jeden punkt procentowy mniej. Model wyborczy przyznaje 2 proc. Zielonym i antysytemowcom z PRO 2022.

Według najnowszego modelu Median partie obecnej koalicji rządowej, czyli ODS, TOP 09, chadecy, STAN i Piraci, cieszą się łącznie poparciem 41 proc. potencjalnych wyborców. Zyskaliby w ten sposób w lutym 97 z 200 mandatów w parlamencie. „Nadal prawdą jest, że około jedna siódma byłych wyborców partii rządzących nie wie, na kogo oddałaby teraz swój głos. Mniej więcej jedna dziesiąta z nich nie planuje głosować” – podają autorzy modelu.

Obecna opozycja parlamentarna, czyli populistyczne ANO byłego premiera Andreja Babiša i SPD Tomia Okamury, ma łącznie 40,5 proc. Po raz pierwszy od lipca ub.r. dostałyby mniej głosów niż koalicja. Jednak ANO i SPD zdobyłyby łącznie 103 mandaty parlamentarne, gdyż zysk chadecji poniżej pięcioprocentowego limitu nie wliczałby się do koalicji rządowej, gdyby startowali samodzielnie, a nie w koalicji z ODS i TOP 09 jak w poprzednich wyborach parlamentarnych.

Wykres 1 Poparcie dla partii politycznych w %, marzec 2024 r.; źródło Median

Według badania Median zdecydowany udział w wyborach w lutym deklarowało 51,5 proc. respondentów, a kolejne 8,5 proc. rozważa wzięcie udziału w wyborach. „Chęć wzięcia udziału w wyborach nieznacznie spadła w porównaniu z ostatnim badaniem. Jednak nieznacznie wzrosła liczba tych zdecydowanych głosować” – stwierdziła Median. 28,5 proc. respondentów jest pewne, czy zagłosuje, a raczej nie zagłosuje 11,5 proc.

Badanie opinii przeprowadzano w dniach od 1 lutego do 4 marca na grupie 1006 Czechów w wieku powyżej 18 lat.


18 marca 2024 r., na podstawie ČTK

Europejscy politycy na rosyjskiej liście płac

Europejscy politycy na rosyjskiej liście płac

Emmanuel Macron w Pradze

Emmanuel Macron w Pradze